Czy Europa może wejść na ścieżkę zmian już na jesieni?

Czy Europa może wejść na ścieżkę zmian już na jesieni?
Komentarz Saxo Bank
Data dodania: 2012-05-14 (10:41)

Sytuacja polityczna w Unii jest wysoce niepewna. W fotelu lidera, choć nie z własnej woli, zasiadają Niemcy. Nie tylko wszystkie decyzje wymagają akceptacji Merkel, ale i Niemcy obsadzili praktycznie wszystkie najważniejsze stanowiska w Europie: prezesury EBC i funduszy ratunkowych EFSF, a już niedługo jeden z niemieckich polityków może zostać przewodniczącym eurogrupy.

Nie twierdzę, że powierzenie zarządzania finansami Europy Niemcom to zła rzecz, ale władza tak silnie skoncentrowana w rękach jednego kraju narusza zasadę pluralizmu i kreuje potencjalne kozły ofiarne. Unia ma za zadanie wspierać kooperację pomiędzy 27 niezależnymi państwami, podczas gdy obecnie Niemcy osiągnęły zbyt dominującą pozycję. To stąd biorą się protesty przeciwko niemieckiej dyscyplinie.

Grecja

Najbardziej jednak niepokoją mnie wydarzenia w Grecji. Drugie wybory nadejdą już 10 lub 17 czerwca i wygląda na to, że Syriza stanie się największą grecką partią i zyska dodatkowe 50 miejsc w parlamencie. Efektem będzie albo rząd mniejszościowy z szerszym wsparciem politycznym, albo rząd całkowicie lewicowy (jeżeli komuniści zmienią swoją strategię). To nie są dobre wiadomości! Oni wszyscy chcą zaprzestania spłacania oraz umorzenia swoich długów.

Co więcej, w ramach układu z Troiką Grecy muszą do końca czerwca znaleźć 11,5 mld euro oszczędności. Jeżeli im się nie uda, następna transza pomocy może zostać wstrzymana. Stawiam trzy do jednego, że Grecja opuści strefę euro, i to wcześniej niż później. Przypuszczam, że w okolicach końca lipca lub początku sierpnia.

Francja – czyli kiedy rynki zakwestionują prezydenta Hollande’a?

We Francji sprawy mocno się komplikują. Pierwszym zadaniem Hollande’a jest znalezienie przewodniczącego eurogrupy, której obecny szef Juncker w czerwcu przechodzi na emeryturę. Aktualnie faworytem jest niemiecki minister finansów Schauble. Czy Hollande na to pójdzie?

Następnie nowy prezydent Francji będzie potrzebował pełni poparcia w celu… cofnięcia obecnych (anty)reform w zaplanowanych na 10 i 17 czerwca wyborach parlamentarnych. Wygląda na to, że może zdobyć poparcie nie tylko lewicy ,ale i centrowego Francoisa Bayrou. Sądzę, że Hollande dostanie wystarczający mandat do spełnienia niektórych z tradycyjnych lewicowych obietnic, co nie będzie dobrą wiadomością dla Unii i wręcz fatalną dla Francji. Francuzi potrzebują drastycznej reformy rynku pracy, większego programu prywatyzacyjnego, lepszych warunków dla małych i średnich przedsiębiorców oraz wyższego wieku emerytalnego.

Gdyby tego było mało, Hollande obiecał zmianę jeszcze nieratyfikowanego unijnego paktu fiskalnego, zapowiedział nadzwyczajną sesję parlamentu w okresie od 2 lipca do 4 sierpnia na temat jego wroga nr 1 – banków oraz zamierza odwołać zaplanowaną na październik podwyżkę VAT. To duży program dla kogoś bez żadnego doświadczenia w zarządzaniu.

Włochy – zbliżają się wybory?

Dla Włoch prognozuję ogłoszenie wyborów przed końcem lata. Premier Monti spotyka się z coraz większym sprzeciwem. Nawet PDL – partia, która stanowi znaczne wsparcie dla jego koalicji – nawołuje do zmiany paktu fiskalnego. Czy widzicie już ten trend?

Niemcy – płacić, czy nie płacić?

Bundestag musi ratyfikować mechanizm ratunkowy ESM, który w przeciwieństwie do EFSF nie jest programem ubezpieczeniowym, a mechanizmem popartym twardym kapitałem. Sesja zaplanowana jest na ostatni tydzień czerwca, czyli już po wyborach we Francji i blisko decyzji o spełnieniu przez Grecję warunków Troiki.

Do tej pory ratowanie Europy okazało się dla Niemiec w miarę tanie, ale obecnie w teorii może się przerodzić w nieograniczone zobowiązanie – czyli prawdziwą unię fiskalną Europy. Zgoda Niemiec na takie rozwiązanie staje się jedyną możliwością kontynuacji gry na czas.

Europa – lato niezadowolenia?

Ostatnio w Europie najczęściej pojawiają się komentarze popierające „pakt wzrostowy”, jednocześnie krytykujące oszczędności i pakt fiskalny. Problem w tym, że sfinansowanie paktu wzrostowego jest czystą abstrakcją, chyba że EBC zostanie upoważniony do drukowania większej ilości pieniędzy. W Hiszpanii tymczasem szykuje się dotkliwy bailout sektora bankowego.

Widać wyraźnie, że politycy się boją, a wyborcy szukają winnych, nikt zaś nie chce rozmawiać o reformach i prawdziwej zmianie. To niemal gwarantuje eskalację kryzysu i osiągnięcie nowego dołka, zarówno politycznego, jak i gospodarczego. Takie europejskie lato niezadowolenia. Nie zabrzmi to może zbyt pozytywnie, ale dobra wiadomość jest taka, że sytuacja może stać się tak dramatyczna, że wreszcie wywoła prawdziwą zmianę. W Wielkiej Brytanii Thatcher doszła do władzy właśnie po „zimie niezadowolenia” w 1978/1979. Czy Europa może wejść na ścieżkę zmian już na jesieni? Miejmy taką nadzieję.

Źródło: Steen Jakobsen, Główny Ekonomista, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.